Koralin zamiast glifosatu

Koralin zamiast glifosatu
Nowy kultywator Koralin firmy Lemken jest przeznaczony do ultra-płytkiej uprawy ścierniska.

Lemken opracował nowy model kultywatora do ultra-płytkiej uprawy. Koralin, bo tak nazywa się maszyna, może pracować już przy dwóch cm głębokości i radzi sobie zarówno na ściernisku, jak i na polach porośniętych samosiewami.

Maszyna została zaprezentowana podczas  ubiegłorocznych targów Agritechnica. Kultywator Koralin łączy w sobie sekcje talerzową i zębową, gdyż jak twierdzi producent, tylko ta kombinacja pozwala na bezproblemową pracę zarówno na ściernisku, jak i na polach z samosiewami czy poplonami. 

Pierwszą sekcją są dwa rzędy talerzy o średnicy 51 cm. Są one rozmieszczone w dwóch rzędach na płaskich sprężynach znanych z brony talerzowej Heliodor. Ich zadanie to pocięcie resztek pożniwnych i wymieszanie ich z glebą. Głębokość ich pracy można regulować niezależnie od reszty elementów maszyny. 

Kolejną sekcja to trzy rzędy sztywnych łap z zabezpieczeniem sprężynowym. Każdy z nich jest zakończony gesiostópką, która podcina glebę. Podziałka łap wynosi 30 cm natomiast redlice zachodzą na siebie o 2,5 cm po to, by podcięcie gleby było pełne. Głębokość pracy łap można regulować od 2 do 10 cm. Maszyna jest podparta na kołach podporowych z przodu i z tyłu, również poprzez nie reguluje się jej głębokość pracy. 

Trzecią sekcją może jest trzyrzędowe zgrzebło, które dodatkowo rozciąga podciętą glebę i wyciąga na jej powierzchnię resztki pożniwne. Jak deklaruje Lemken będzie je można zastąpić również wałem doprawiającym.

Koralin będzie dostępny w roku 2020 w ograniczonych ilościach i tylko w szerokości roboczej 6,6 i 8,4 m. Jak przewiduje producent może być bardzo przydatnym narzędziem do mechanicznego zwalczania chwastów. 



×
  • Marcin2020-01-28 21:35:14
    Do wyciągania perzu to jest chyba słabe, chyba że do cięcia.
  • Ewa2020-01-28 19:19:58
    Nieuczciwi rolnicy, stosujący Raundap mają na sumieniu ludzkie życie, ich choroby, nowotwory. Chęć ZYSKU zwycięża... Ludzie! czas się opamiętać. Żal dzieci, które to zjadają.
    • Marcin2020-01-28 21:29:52
      Jeszcze nie jest zabroniony, więc o co chodzi?
      • Olo2020-01-29 00:22:19
        Azotoks (DDT) też był dopuszczony i do dziś za to płacimy zdrowiem ...
      • Maniek2020-01-29 17:12:38
        Mój teść do tej pory wspomina jaki to był dobry środek bo wystarczyło pończocha rozsiać po roślinach ziemniaka i za godzinę wszystkie stonki zdechły 🤪
    • Bob2020-01-29 07:32:44
      Nie ma żadnych NIEZALEŻNYCH badań stwierdzających że glifosat jest szkodliwy. Sprzęt tego typu sprawdzi się tylko przy krótkotrwałym zwalczaniu, natomiast na duższą metę zwalczanie mechaniczne jest po prostu nieskuteczne. Dodatkowo nasz naród łudzi się że jeśli u nas wycofa się glifosat to wszystko będzie go pozbawione- to totalna bzdura, ponieważ w naszym kraju rolnicy stosują glifosat zazwyczaj max raz do roku, ale najczęściej raz na parę lat. Natomiast w rolnictwie np. ukraińskim, lub rosyjskim stosuje się go zazwyczaj kilkukrotnie jednego roku- a te produkty wjeżdżają i będą wjeżdżać niezależnie od tego czy u nas się go wycofa. Nie mówiąc już o tym że wiele upraw na wschodzie, są to po prostu uprawy GMO.
      • mariusz 2020-01-30 14:37:33
        DOKŁADNIE !
    • tim2020-01-29 10:11:40
      winni są wszyscy kupując to co tańsze można jeść zdrową żywność ale to już cenowo inna bajka
    • R2020-01-29 15:38:58
      Wielu małych rolników, których znam nie korzysta w żadnym stopniu z Roundupu, w zasadzie to nie kojarzę nikogo, ale nie mam pełnych danych, ja osobiście zwalczam chwasty mechanicznie(15ha) . Także mam wrażenie, że w Polsce nie jest tak źle z używaniem tego środka, a wszystko to rozdmuchane i wyolbrzymione pomówienia mające na celu skłócenie społeczeństwa.
      • Maniek2020-01-29 17:23:52
        Na mój prosty chłopski rozum jeśli glifosat jest środkiem dolistnym to tylko rosliny opylone przed zbiorem(w trakcie wegetacji, lub dedykowane do zbioru) powinny zawierać go najwięcej. Pytanie jak szybko rozkłada się w kontakcie z ziemią i w jakich ilościach jest szkodliwy (bo każda chemia jest szkodliwa tylko w zależności od stopnia stężenia). Osobiście prowadzę gospodarstwo dopiero od 10 lat (20ha) i w tym czasie użyłem go 3 razy na 3 różnych działkach. Nie wiem czy to dużo, za to wiem że jest idealny do niszczenia wieloletnich ugorów czy perzu. Do desykacji powinie być zabroniony a jego sprzedaż powinna być ewidencjonowana i tylko w konkretnych przypadkach. Pytanie czy go tanio zastąpić ???
      • Rol2020-01-29 21:32:50
        Roundupu użyłem tylko do zwalczania juk w ogródku przed domem, bo odbijaly z pozostałych po wyrwaniu korzeni i nie mogłem się tego pozbyć, użyłem tego w żelu do smarowania roślin i zadziałało bez problemu. Znam jeden przypadek gdzie starszy już rolnik ok 70lat pomylił roundup z reglone i opryskał ziemniaki na sadzeniaka, po posadzeniu ich w następnym roku nie zakiełkowały i musiał ponownie nasadzic innych..