Międzynarodowy Dzień Uprawy Pasowej

Międzynarodowy Dzień Uprawy Pasowej
Na placu można było obejrzeć gamę produktów marki Czajkowski Maszyny, fot. Maciej Sacha
  • Autor: Maciej Sacha
  • Dodano: 27-05-2022, 13:30

W dniu 26 maja byliśmy obecni na Międzynarodowym Dniu Uprawy Pasowej, organizowanym przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko- pomorskim. Na miejscu uczestniczyliśmy w premierach nowości marki Czajkowski Maszyny, wykładach czy prezentacjach polowych.

Wydarzenie zgromadziło setki gości, w tym przede wszystkim zadowolonych klientów użytkujących maszyny marki Czajkowski Maszyny, a także wielu rolników zainteresowanych technologią uprawy pasowej. Spotkanie poświęcone było nie tylko produkowanym na miejscu maszynom, ale też wykładom prowadzonym przez specjalistów z zakresu gleboznawstwa, nasiennictwa czy środków ochrony roślin.

Powstrzymanie erozji

Drugim punktem programu, po powitaniu gości przez prezesa Macieja Czajkowskiego, był wykład dr hab. Marcina Świtoniaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Powstrzymać erozję gleb- o ochronnej roli uprawy pasowej”. Gleboznawca w przystępny sposób przedstawił przebieg procesów erozji, jak również sposób, w jaki wpływają na nią różne systemy uprawy gleby.

Dr hab. Marcin Świtoniak z UMK przedstawił przebieg erozji oraz rolę uprawy pasowej w jej ograniczeniu, fot. Maciej Sacha Dr hab. Marcin Świtoniak z UMK przedstawił przebieg erozji oraz rolę uprawy pasowej w jej ograniczeniu, fot. Maciej Sacha

Wizja agrotechniki Macieja Czajkowskiego

W następnej kolejności założyciel marki Czajkowski Maszyny, Maciej Czajkowski, przedstawił zmiany w agrotechnice, jakie zaszły w jego gospodarstwie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Omówił rozwój technologii od czasów wykonywania orki na całym areale gospodarstwa, przez pierwsze usługi maszynami do uprawy pasowej, z których korzystał, własne pomysły konstrukcji maszyny idealnej, budowę kolejnych prototypów, płynnie przechodząc do premiery najnowszych modeli. Wspomniał również o budowie systemu nawadniania, który jest jego zdaniem przyszłością rolnictwa.

Maciej Czajkowski opisywał zmiany agrotechniki w swoim gospodarstwie, opisywał przyczyny i skutki zmian, fot. Maciej Sacha Maciej Czajkowski opisywał zmiany agrotechniki w swoim gospodarstwie, opisywał przyczyny i skutki zmian, fot. Maciej Sacha

Premiery Czajkowski Maszyny

Kulminacyjnym momentem Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej w Sokołowie była premiera nowych maszyn marki Czajkowski Maszyny. Zaprezentowane zostały nowe agregaty do uprawy pasowej ST i STK, z nową konstrukcją sekcji o bezstopniowej regulacji rozstawy rzędów, a także rolka Czajkowski RC do zmiany kierunku prowadzenia węża irygacyjnego. W dalszej części programu, w ramach pokazów polowych, zaprezentowane maszyny można było obejrzeć podczas pracy.

Nowy model agregatu Czajkowski ST, fot. Maciej Sacha Nowy model agregatu Czajkowski ST, fot. Maciej Sacha

Wyjazd na poletka doświadczalne

Podczas wyjazdu na pola należące do Macieja Czajkowskiego, można było zobaczyć kukurydzę, buraki, rzepak czy pszenice uprawiane w technologii strip till. Pola od lat uprawiane są pasowo, dzięki czemu znacząco poprawiła się struktura gleby, co można było zaobserwować w wykonanych na potrzeby pokazu odkrywkach w burakach i rzepaku. Na polach wysłuchać można było wykłady specjalistów z branży nasiennej i środków ochrony roślin, którzy wypowiadali się na temat roślin uprawianych w technologii strip till, jak również odpowiadali na pytania zgromadzonych rolników.

W odkrywkach można było obejrzeć strukturę gleby i rozwój systemów korzeniowych roślin w uprawie pasowej, fot. Maciej Sacha W odkrywkach można było obejrzeć strukturę gleby i rozwój systemów korzeniowych roślin w uprawie pasowej, fot. Maciej Sacha

Na plantacjach kukurydzy i pszenicy obejrzeć można było system nawadniania, którym Maciej Czajkowski docelowo zamierza pokryć cały obszar liczącego 750 hektarów gospodarstwa. Uczestnicy spotkania dostali mapki pól, na których rozrysowane zostały ujęcia wody i ułożenie węży irygacyjnych, z zastosowaniem rolek Czajkowski RC. Na koniec odbył się pokaz pracy nowego modelu Czajkowski STK.

Na polu odbył się również pokaz pracy nowego agregatu Czajkowski STK, fot. Maciej Sacha Na polu odbył się również pokaz pracy nowego agregatu Czajkowski STK, fot. Maciej Sacha


×