Niekłań: W strip-tillu trzeba dostosować się do warunków wilgotnościowych na polu

Niekłań: W strip-tillu trzeba dostosować się do warunków wilgotnościowych na polu
W mokrym roku trzeba uważać by nie zniszczyć struktury gleby przy uprawie podkreśla Damian Niekłań. Zdjęcie: PTWP

Uprawa pasowa sprawdza się zarówno w latach mokrych, jak i suchych. Jednak, jak podkreśla Damian Niekłań, trzeba pamiętać by dostosować ją do warunków panujących aktualnie na polu.

Jeśli maszyny do uprawy pasowej są ciężkie to trzeba pamiętać, że w mokrym roku powodują większe ugniatanie na uwrociach - podkreśla Damian Niekłań. Rolnik wraz z ojcem od 5 lat pracuje w swoim gospodarstwie o powierzchni 195 ha w technologii pasowej. Dodaje także, że w mokrym roku nie można zbyt mocno uprawiać bo gleba jeszcze mocniej się "zajeździ". 

Ciężkie maszyny lepiej się sprawdzają w latach suchych. Mój rozmówca podkreśla jednak, że pojawia się wtedy problem bardzo dużych oporów jakie stwarza maszyna podczas pracy. No i oczywiście następuje wzrost zużycia elementów roboczych. Rolnik dodaje, że trzeba wtedy uważnie obserwować elementy robocze, gdyż tylko do pewnego momentu można je naprawić poprzez napawanie.  W latach mokrych zużywają się one mniej ale czasem nie można uzyskać właściwego uciągu ciągnika.

W swoim gospodarstwie Niekłań podczas mokrego roku stosuje płytką uprawę broną talerzową by glebę osuszyć i napowietrzyć, potem jeśli to konieczne wykonuje przejazd broną mulczową, a następnie siew w technologii pasowej. Natomiast w roku suchym przed siewem rzepaku jest wykonywany jeden lub kilka ( w zależności od potrzeb) przejazdów brona mulczową i w tak przygotowane pole jest wykonywany siew. 

Jak podkreśla rolnik, najważniejszą sprawą jest znajomość własnego pola, oraz doświadczenie wyniesione z lat poprzednich na podstawie obserwacji tego co się dzieje z glebą i roślinami.×
  • bigfanofuprawapasowa2021-03-08 09:27:57
    dobrze powiedziane, jak masz kiepski siewnik [ciężki, ciągany] to się musisz dostosować, bo jak mokro to się nim utopisz, jak masz Mzuri siejesz zawsze [angielski konstruktor to przewidział].

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum