Nowy siewnik z firmy Duro-France

Nowy siewnik z firmy Duro-France
Duro-France wprowadza do swojej oferty siewnik zębowy. Zdjęcie: Duro-France
 • Autor: MWo
 • Dodano: 09-02-2021, 06:00
 • Aktualizacja: 09-02-2021, 07:02

Francuska firma Duro-France produkująca maszyny do uprawy pasowej i siewu rzutowego uzupełnia swoją ofertę o nowy siewnik zębowy Evo.

Duro-France to firma znana polskim rolnikom głównie z agregatów do siewu pasowego oraz brony łopatkowej Compil. W roku 2021 wprowadza ona do swojej oferty zawieszany siewnik zębowy Evo. Początkowo będzie on oferowany jako maszyna w serii próbnej, która pozwoli zebrać uwagi użytkowników dotyczące jej użytkowania.

W chwili obecnej siewnik jest dostępny w dwóch wersjach jako Evo 600.20 oraz Evo 800.20. Pierwszy człon oznaczenia cyfrowego informuje o szerokości siewnika odpowiednio 6 i 8 m. Natomiast cyfra po kropce oznacza rozstaw rzędów w maszynie. W kolejnych latach do produkcji będę wprowadzane siewniki o innych szerokościach roboczych oraz rozstawach rzędów.

W siewniku Duro-France Evo zastosowano 30 zębów sprężystych typu "pigtail", które są rozłożone w czterech rzędach. Zęby zostały zaprojektowane przez inżynierów tak by końcówka spulchniająca glebę pracowała prostopadle do jej powierzchni. Za spulchnianie gleby i otwieranie bruzdy siewnej jest odpowiedzialna specjalnie zaprojektowana redlica. Jej część pracująca w glebie ma szerokość zaledwie 1,5 cm i jest pokryta węglikiem w celu zwiększenia jej wytrzymałości. Podczas pracy ząb oczyszcza bruzdę siewna z nadmiaru resztek organicznych utrudniających wschody. 

Nasiona mogą być dozowane z dowolnego zbiornika przedniego, na siewniku zamontowana jest rura karbowana wraz z głowicą rozdzielającą. Przewody nasienne doprowadzają nasiona do redlicy umieszczonej za każdym zębem, gdzie są odkładane do bruzdy siewnej. Za sekcją wysiewającą jest umieszczony wał gumowy Farmflex o średnicy 39 cm, który ma za zadanie zamykać bruzdę siewną i konsolidować powierzchnię gleby. Dla lepszej kontroli głębokości siewu z przodu maszyny zamontowane są dwa koła kopiujące. Natomiast w przypadku pracy w mokrych warunkach producent zaleca wymianę wału Farmflex na koła kopiujące montowane w jego miejsce. Za kołami umieszczone są wtedy łańcuchy zgarniające, które mają za zadanie przykryć nasiona odłożone w glebie. 

Szeroki wybór siewników znajdziecie na www.gieldarolna.pl

 ×
 • rolnik2021-02-09 20:42:29
  20 cm rząd od rzędu , to lepiej 50 , a co ?
  • Tomasz2021-02-09 21:37:49
   A co? Czego nie wiesz, czego nie rozumiesz, czemu się dziwisz? Najważniejsza jest obsada na m2 a odstęp między rzędami wzmacnia tzw. efekt brzegowy... Taki siewnik można niewielkim kosztem skonstruować u siebie w gospodarstwie np. do siewu poplonów.
   • Maniek2021-02-10 14:47:24
    Można prosić o wyjaśnienie, albo jakiś link do badań?
   • Tomasz2021-02-11 10:01:12
    1. Proponuję wpisać w wyszukiwarkę hasło "efekt brzegowy - uprawa" wyskoczy kilka źródeł można sobie wyrobić opinię. 2. Efekt brzegowy widać na każdym polu gdzie są ścieżki technologiczne. 3. Proszę odnaleźć na Farmerze artykuł Pszenica też lubi strip-till - bohater artykułu zwraca uwagę, że przy szerokim rozstawie rzędów efekt brzegowy jest mniej widoczny... 4. Dla chcących zbudować sobie siewnik zębowy proponuje wpisać w wyszukiwarkę hasło "bartsem" . Powodzenia!
   • Maniek2021-02-11 23:41:21
    Poszukałem, przeczytałem, przetrawiłem i mi wyszło, że efekt brzegowy rekompesuje w ok. 80-90% spadek plonu wynikający ze zmniejszenia powierzchni uprawy przez nieobsiane pasy, np takie jak w Strip Tillu. Np wyłaczając co 3 redlicę zmnieszamy powierzchnię uprawy o 33%, ale dzięki efektowi brzegowemu mamy plon niższy o jakieś 5%, a nie o 33%. W roku suchym dzięki siewu pasowemu plon powinien być większy niż w uprawie tradycyjnej, a w roku wilgotnym odwrotnie... Szkoda, że autorzy badań nieuwzględnili kierunku siewu np północ-południe czy wschód-zachód, bo napewno wpływa to na plon...
   • Bizon2021-02-12 08:38:30
    Ale ja czegoś nie rozumie, skoro wyłaczymy co trzeciż rurke to siejemy jednom trzeciom mniej zboza na hektar czy tyle samo co we wlaczonych wszystkich. kiedys mialem bardzo rzadkie przenszyto dalem wiecej mocznika i bylo ok ziarn bylo grube jak groch a somsiad kiedys zasial 300 kg przenszyta na hektar wiosną posypal saletra i w zniwa ledwo ulecial mu zbiornik bizonka posladu tak wszsytko leżało. nie ma co kombinowac!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum