Nowy światowy rekord plonu ziarna kukurydzy uzyskano w systemie no-till

Nowy światowy rekord plonu ziarna kukurydzy uzyskano w systemie no-till
Rekordowy plon ziarna kukurydzy nienawadnianej przekroczył granicę 30 t/ha (fot. JŚ-S).
  • Autor: Julia Śmigielska-Siarkowska
  • Dodano: 12-11-2022, 15:40

Rekordzistą pod względem uzyskanego plonu ziarna kukurydzy z plantacji nienawadnianych został farmer z Północnej Karoliny, Russel Hendrick. Jego kukurydza, uprawiana w systemie no-till, pobiła ustanowiony 20 lat temu światowy rekord.

Najwyższy światowy plon ziarna kukurydzy (ogółem z plantacji nawadnianych i nienawadnianych) wynosi 41,44 t/ha. Uzyskał go w 2019 r. farmer Dave Hula z Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Hula w swoim gospodarstwie stosuje praktyki mulczowania, uprawy minimalnej oraz nawadnianie.

Natomiast na plantacjach nienawadnianych ostatni światowy rekord plonowania kukurydzy pobił w 2002 r. Francis Child z wynikiem 29,73 t ziarna/ha.

Dwadzieścia lat później, w 2022 r. rekord ten został pobity przez farmera Russela Hendricka z Północnej Karoliny. Hendrick od ponad 10 lat wprowadza w swoim ponad 300-hektarowym gospodarstwie innowacje, dzięki którym zmierza do poprawy właściwości swoich gleb. Jego nienawadniana plantacja kukurydzy, uprawianej w systemie uprawy zerowej, przekroczyła "magiczną" granicę 30 t/ha. Aktualny rekord plonowania wynosi w tym momencie 30,9 t/ha.

Warto dodać, że w Północnej Karolinie klimat klasyfikuje się jako subtropikalny. Średnia roczna suma opadów na tym obszarze wynosi ok. 1100-1300 mm.

 ×