Światowy Dzień Gleby został ustanowiony w roku 2002 przez Międzynarodową Unię Towarzystw Gleboznawczych. Każdego roku jest obchodzony pod innym hasłem w tym brzmi ono: "Stop erozji gleb. Ocalmy naszą przyszłość". Jest to związane z postępującą erozją gleb na całym świcie także w Polsce, co skutkuje zmniejszeniem zawartości humusu w glebie, zniszczeniem struktury gleby oraz jej nadmiernym przesuszeniem.

Czym jest erozja gleby, definicja encyklopedyczna jest prosta: Erozja – proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce, siłę grawitacji i działalność organizmów żywych. Istnieje kilka rodzajów erozji gleby, możemy bowiem wyróżnić:
- erozję wodną,
- erozję wietrzną,
- erozję powierzchniową,
- erozję liniową,
- erozję grawitacyjną,
- erozję uprawową.

Ludzie mogą zapobiegać erozji gleb poprzez utrzymywanie na jej powierzchni okrywy roślinnej z roślin żywych lub ich resztek, właściwy rodzaj uprawy -tu sprawdzają się wszelkie metody uprawy bezorkowej - oraz poprzez jej meliorację.

W Polsce problem erozji wodnej dotyka około 31% powierzchni gruntów rolnych i leśnych, położonych głównie na południu naszego kraju. Natomiast erozja wietrzna występuje na obszarze 28% powierzchni gruntów rolnych w obszarach z lekką glebą bardziej podatną na wywiewanie.

Na szczęście rolnicy coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na problem erozji i starają się gospodarować tak by ograniczyć jej skutki do minimum. Gleba z poniższego zdjęcia jest bardzo dobrze zabezpieczona przed erozją zarówno dzięki okrywie z roślin jak i właściwej uprawie, która wspomaga życie glebowe, które się w niej znajduje.