"Soil Uour Undies" to wyzwanie, które rozpoczęło się w grudniu 2018 r. Jego pomysłodawcami byli rolnicy z Oregonu, którzy współpracowali z lokalnymi jednostkami zajmującymi się ochroną gleby i wody (SWCD) oraz komitetem ds. zdrowia gleby z agencji NRCS (Natural Resources Conservation Service). Opracowana w zabawny sposób kampania miała zwiększyć zainteresowanie opinii publicznej zdrowiem gleby.

Majtkowy test - bo tak jest on nazywany - pozwala sprawdzić, czy gleba jest „żywa”, aktywna biologicznie i czy bytują w niej mikroorganizmy.  

Kiedy i jak przeprowadzić test

Test można wykonać latem, po zbiorze roślin uprawnych, lub wiosną, na początku nowego sezonu wegetacyjnego. Użyta w eksperymencie bielizna musi mieć 100% zawartość bawełny i należy ją wcześniej przeprać (producenci mogli ją spryskiwać różnymi preparatami, które niekoniecznie posmakują naszym mikroorganizmom). Zakopujemy ją na tyle głęboko (ok. 10 cm), żeby była w pełni zakryta glebą, ale pasek z wszytą gumką powinien wystawać ponad powierzchnię, dzięki czemu łatwo będzie można odnaleźć to miejsce na polu. Bielizna powinna pozostać w glebie przez okres 2-3 miesięcy, lub dłużej - minimalny czas to 60 dni. 

Czas na finał

Farmerowy test trwał aż 7 miesięcy. Na początku odkopanie majtek uniemożliwiła nam pandemia, a potem przyszła zima. Jak wygląda nasz materiał badawczy po odkopaniu? Co się stało z majtkami? Na te pytania odpowiada dr hab. Urszula Jankiewicz z Katedry Biochemii i Mikrobiologii SGGW w Warszawie. Posłuchajcie jakie mikroorganizmy "zjadły" nasz eksperyment? Dlaczego mikroorganizmy są tak ważne dla środowiska i rolnika oraz jak wspierać życie glebowe?