W pierwszym etapie prac objętych umową o współpracę strategiczną pomiędzy IUNG-PIB w Puławach, a marką Unia Sp. z o.o., jednostki skupią się nad opracowaniem zaleceń dotyczących nawożenia wapnem pylistym za pomocą  rozsiewacza RCW Helix 120 TD. Na dalszych etapach planowane jest skonstruowanie maszyny pracującej w technologii strip-till. 

 W imieniu IUNG umowę podpisał prof. dr hab. Mariusz Matyka, z-ca dyrektora IUNG ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych, którego poprosiliśmy o komentarz. Powiedział on, że Instytut może zaoferować swoją wiedzę oraz poligon doświadczalny, gdzie maszyny Unii będą testowane i demonstrowane rolnikom, żeby mogli oni zobaczyć, jak te rozwiązania wdrażane są w praktyce.

W projekcie będą analizowane różne aspekty związane z wprowadzaniem uproszczeń w uprawie i ich wpływu na środowisko. Profesor opowiedział, jakie są powody upowszechniania się nowych technologii w uprawie roli. Dotychczas były to głównie przesłanki ekonomiczne, ale coraz częściej patrzy się na te praktyki, jako sposób ograniczenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko.

- Wraz z uprawą orkową (...) poziom emisji dwutlenku węgla jest dużo wyższy, niż w uprawie uproszczonej. Gleba jest wtedy głęboko mieszana, przewietrzana i następuje mineralizacja próchnicy. Czyli emitujemy CO2 do środowiska, a poza tym tracimy cenny zasób jakim jest węgiel organiczny w glebie, który jest podstawowym elementem budulcowym próchnicy - powiedział Profesor.