Prof. Matyka o współpracy z marką Unia i uproszczeniach w uprawie

Prof. Matyka o współpracy z marką Unia i uproszczeniach w uprawie
Prof. Matyka podkreślał, jak ważne jest wsparcie naukowe podczas wprowadzania innowacji w rolnictwie.
  • Autor: Małgorzata Powałka
  • Dodano: 24-08-2020, 06:00

Mamy świadomość, że bez wsparcia naukowego, bez odpowiedniego oprzyrządowania doświadczalnego i  wiedzy, wprowadzanie innowacji w rolnictwie jest bardzo trudne  - powiedział prof. Matyka z IUNG_PIB w Puławach, podczas podpisywania umowy o współpracy z Unią w Rulewie.

 W pierwszym etapie prac objętych umową o współpracę strategiczną pomiędzy IUNG-PIB w Puławach, a marką Unia Sp. z o.o., jednostki skupią się nad opracowaniem zaleceń dotyczących nawożenia wapnem pylistym za pomocą  rozsiewacza RCW Helix 120 TD. Na dalszych etapach planowane jest skonstruowanie maszyny pracującej w technologii strip-till. 

 W imieniu IUNG umowę podpisał prof. dr hab. Mariusz Matyka, z-ca dyrektora IUNG ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych, którego poprosiliśmy o komentarz. Powiedział on, że Instytut może zaoferować swoją wiedzę oraz poligon doświadczalny, gdzie maszyny Unii będą testowane i demonstrowane rolnikom, żeby mogli oni zobaczyć, jak te rozwiązania wdrażane są w praktyce.

W projekcie będą analizowane różne aspekty związane z wprowadzaniem uproszczeń w uprawie i ich wpływu na środowisko. Profesor opowiedział, jakie są powody upowszechniania się nowych technologii w uprawie roli. Dotychczas były to głównie przesłanki ekonomiczne, ale coraz częściej patrzy się na te praktyki, jako sposób ograniczenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko.

- Wraz z uprawą orkową (...) poziom emisji dwutlenku węgla jest dużo wyższy, niż w uprawie uproszczonej. Gleba jest wtedy głęboko mieszana, przewietrzana i następuje mineralizacja próchnicy. Czyli emitujemy CO2 do środowiska, a poza tym tracimy cenny zasób jakim jest węgiel organiczny w glebie, który jest podstawowym elementem budulcowym próchnicy - powiedział Profesor.

 ×
  • zygi 1442020-08-25 21:28:58
    hm,, coś w tym jest tylko pamiętać trzeba że w rożnych sytuacjach a zwłaszcza latach procesy mogą zachodzić w bardzo rożnych kierunkach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum