Rolnictwo głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Europie

Rolnictwo głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Europie
 • Autor: Małorzata Powałka
 • Dodano: 20-01-2021, 16:59

Wśród respondentów z siedmiu krajów europejskich przeprowadzono ankietę dot. głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Badania wykazały, że najczęstszą odpowiedzią był przemysł i ruch uliczny. Tymczasem w sześciu z siedmiu ankietowanych krajach głównym źródłem zanieczyszczenia było rolnictwo.

Artykuł zespołu kierowanego przez Michela Maione został opublikowany w grudniu 2020 r. w Ambio (A Journal of Environment and Society). W badaniach wykorzystano technikę komputerowego wywiadu, w którym wzięło udział 16 101 osób z siedmiu krajów Europy. Wśród ankietowanych znalazły się osoby z Austrii, Belgii, Niemiec, Włoch, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Główne pytanie dotyczyło źródeł zanieczyszczenie powietrza. W artykule przedstawiono porównanie publicznego postrzegania tych źródeł z rzeczywistą sytuacją. Wykazano niedoszacowanie wśród respondentów wkładu sektora rolno-spożywczego w zanieczyszczenie powietrza. Wynik badań był wspólny dla wszystkich respondentów z badanych krajów. 

Główne źródła: przemysł i ruch uliczny 

W ankiecie trzeba było wskazać dwa źródła uważane przez respondenta za odpowiedzialne w największym stopniu za zanieczyszczenie powietrza. Na liście źródeł znajdywało się sześć odpowiedzi: rolnictwo, ogrzewanie domowe, odpady domowe, przemysł, ruch drogowy i inne.

Wyniki ankiety były dość jednoznaczne - we wszystkich siedmiu krajach za główne źródła zanieczyszczenia powietrza wskazano przemysł i ruch uliczny.

W artykule podano również, w ujęciu procentowym, rzeczywiste źródła  emisji w siedmiu krajach UE, z których pochodzili ankietowani.

 W badaniach wykazano, że przemysł i ruch uliczny postrzegane są przez respondentów, jako najbardziej zanieczyszczające sektory we wszystkich krajach, podczas gdy rolnictwo i działalność gospodarstw domowych - jako najmniej zanieczyszczające. Tymczasem w rzeczywistości w sześciu z siedmiu ankietowanych krajach największym źródłem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 jest rolnictwo. Dopiero na drugim miejscu jest ruch uliczny i odpady domowe. Należy zwrócić uwagę, że te ostatnie utrzymują się w Polsce na najwyższym poziomie, przewyższając nieznacznie emisje pochodzące z rolnictwa. 

W badaniach przedstawiono dane podzielone według kraju, płci, wieku, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania. Wskazano m.in., że im wyższy poziom wykształcenia respondentów, tym w mniejszym stopniu przemysł jest postrzegany, jako ważne źródło zanieczyszczeń powietrza.

Źródła zanieczyszczeń gazowych

Najistotniejsze zanieczyszczenia emitowane ze źródeł rolniczych to metan, podtlenek azotu i dwutlenek węgla. Metan emitowany jest z fermentacji jelitowej oraz z odchodów zwierzęcych, a na wielkość emisji ma wpływ np. sposób ich przechowywania. Z kolei źródłem podtlenku azotu są gleby i sposób ich uprawy, stosowanie nawozów czy spalanie paliw. Metan i podtlenek azotu wywierają największy wpływ na zmiany klimatu i temperatury, bo ich stężenie szybko wzrasta i długo się utrzymuje (np. N2O do 120 lat).

Rolnictwo przyczynia się także do emisji amoniaku - 97% całkowitej emisji -  pochodzącego z nawozów stosowanych w uprawie i z chowu zwierząt. Na wielkość emisji ma wpływ gatunek zwierząt i system ich utrzymania, oraz przechowywanie i aplikacja nawozów do gleby. Gaz ten przyczynia się m.in. do powstawania kwaśnych deszczy i zakwasza glebę. Według Europejskiej Agencji Środowiska w 2016 r. sektor rolny krajów UE wyemitował łącznie 3,91 mln ton amoniaku i był źródłem 92% całkowitej emisji tego gazu. Dodatkowo Agencja podaje  że np. w latach 2014–2017 odnotowano ogólny wzrost emisji amoniaku w Europie o około 2,5%.×
 • Grzegorz2021-01-26 11:19:46
  Taka głupia ankieta, że szkoda gadać. Powiem tak wszelkie spaliny są zanieczyszczeniem powietrza, w takim razie niech każdy siedzi w domu w zimie przy minus 20 stopni. Druga sprawa żywność rolnik nie musi robić w polu Tylko Wy wtedy nie macie co jeść , trzecia sprawa nie ma samolotów przez virusa nagle jest deszcz i zimą
 • Dariusz2021-01-23 20:13:15
  Pewnie bo nawozy NATURALNE są większym zagrożeniem niż nawozy sztuczne wytworzone przy udziale paliw kopalnych w procesach pochłaniających miliony ton wody oraz niezliczone ilości energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach węglowych??? Portal rolniczy publikuje takie bzdury bez żadnego komentarza zwracającego uwagę na niewłaściwą metodologię badań???
 • Mariusz742021-01-23 12:51:25
  Jeden TIR który w 6-7 lat przejeżdża 1 000 000 kilometrów zużywa tyle paliwa co 100 hektarowe gospodarstwo rolne przez 35 lat. Jeden samochód osobowy średnio zużywa tyle paliwa ile wyżej wspomniane gospodarstwo przez 4 lata. Ile jest samochodów a ile gospodarstw , jak na jedną wioskę przypada średnio 300 - 400 ha. Czyli we wiosce jest takich 3-5 gospodarstw a samochodów po 2-3 na każdej posesji. Zacznijcie trzeźwo myśleć miastowi, a rolnicy nie dajcie sobie wmówić winy. Pozdrawiam redakcje, zastanówcie się co i w jaki sposób piszecie , bo skończycie jak portal PPR
  • Jan2021-01-25 09:25:19
   A nie zapominaj o latających ciągle samolotach (no ostatnio mniej przez pandemię) i statkach przewożących towary. Te to dopiero syf z kominów wyrzucają.
   • Mariusz742021-01-25 17:54:47
    Gdzieś obiło mi się o uszy że flota przybijająca i wypływająca do i z portów państw UE jest odpowiedzialna za 15 % emisji co2 ... przy metodyce liczenia tylko w morskiej strefie ekonomicznej państw UE . Na wodach międzynarodowych już nie przelicza się.
 • max2021-01-22 17:34:08
  a kto jest najwiekszym trucicielem wisły????no własnie,wszystko vco złe to rolnik winny,jakos sprawa czajki zacichła bo winni sa i w PIS ze kiedys za Lecha K.została zaprojektowana czajka,i w platformie tez sa winni ze oczyszczalnia uległa awarii przez bład ludzki!!!!!!ale to nic im nieznaczy bo cotam lepiej rolnika gnebic i karac za obornik wywieziony poza terminem!!!!!!!a nas karac niewolno bo my mamy imunited!!!!!!!!
 • Kukuniek2021-01-21 22:36:25
  W Ameryce płaczą ze gleba zdegradowana a nam wmawia się zeby nie prowadzić uprawy płurznej i jak te wasze artykuły pojąć to głową się lasuje

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum