Unia wchodzi w siew bezpośredni

Unia wchodzi w siew bezpośredni
Fenix G 1000/3 to siewnik do siewu bezpośredniego trawy

Na targach Agritechnica firma Unia zaprezentowała maszynę, którą wchodzi w nowy segment rynku, jakim jest siew bezpośredni. Póki co, pierwsza maszyna jest przeznaczona do podsiewu trawy.

Mowa o siewniku przeznaczonym do podsiewu bezpośredniego traw Fenix G 1000/3. Maszyna jest wyposażona w 32 redlice talerzowe umieszczone w dwóch rzędach. Kopiowanie terenu jest zapewnione przez elastomery znane z kompaktowych bron talerzowych. Za dwoma rzędami redlic jest umieszczony gumowy wał dogniatający, który zamyka redlice siewne. Służy także do ustalania głębokości roboczej.

Siewnik Fenix posiada pneumatyczny system wysiewu oraz hydrauliczny napęd dmuchawy. Aparat wysiewający otrzymuje napęd od koła ostrogowego umieszczonego z boku maszyny. Siewnik można dodatkowo dociążyć poprzez umieszczenie z obu stron zbiornika nasiennego metalowych obciążników. Prawdopodobnie, gdyby zmniejszyć ilość redlic, maszyna nadawałaby się do siewu bezpośredniego zbóż zarówno prosto w ściernisko jak i w żywy poplon. Jednak producent nie przeprowadzał testów pod tym kątem. ×