Unowocześniony agregat Mzuri Pro-Til

Unowocześniony agregat Mzuri Pro-Til
Mzuri Pro-Til został zmodyfikowany. Znajdziemy w nim nowy system kontroli przepływu nawozu, opcję dozowania drugiego rodzaju nawozu oraz system aplikacji gnojowicy. fot fot AdK
 • Autor: Adriana Kaczorowska
 • Dodano: 29-06-2022, 14:14

Maszyny do zadań specjalnych Mzuri Pro-Til mają pozwolić na bardziej ekonomiczną uprawę i zwiększyć jej opłacalność. Dzięki wykorzystaniu maksymalnego potencjału gleby, plony z uprawy pasowej mają być lepsze.

Koncepcja agregatu opiera się na połączeniu trzech zabiegów jednocześnie. Pierwszym elementem jest siew, który odbywa się bezpośrednio w ściernisko. W tym samym przejeździe, podczas uprawy gleby, aplikowane są nawozy. Przy tym, tak samo jak w przypadku nasion, ich ilość jest precyzyjnie kontrolowana.

System Mzuri Pro-Til wykorzystywany jest do uprawy roślin zbożowych, strączkowych, rzepaku oraz w precyzyjnym siewie kukurydzy, soi i słonecznika

Mniejsze koszty w gospodarstwie 

Ponieważ wiele zabiegów połączono w jednym przejeździe, pozwoli to ograniczyć koszty eksploatacji maszyn oraz nakłady pracy.

Jeśli przyjąć liczby jakie podaje producent, zużycie paliwa przy uprawie Pro-Til jest 3-krotnie mniejsze, natomiast czas pracy zmniejszony 7-krotnie. Do oszczędności doliczyć można również redukcję nawożenia przedsiewnego, która wynosi 30 proc.

Wpływ agregatu Mzuri Pro-Til na glebę

Mechanizm maszyny jest skonstruowany tak, by oddziaływać na glebę, tylko na szerokości wąskich pasów zostawiając pomiędzy nimi ściernisko. Pozwala to zachować materię organiczną i poprawić retencję wody w glebie.

Przy uprawie agregatem Mzuri ziemia nie jest przewracana, więc zostaje zachowana jej różnorodność biologiczna oraz struktura, natomiast erozja wietrzna i parowanie zostaje ograniczone.

Konstrukcja agregatu

Redlice i koła są rozmieszczone na przemian w dwóch rzędach, co daje sporo przestrzeni na przepływ resztek pożniwnych.

Agregaty z opcją Select są wyposażone w możliwość szybkiej zmiany rozstawu rzędów i szerokości międzyrzędzi. Użytkownik może włączyć lub wyłączyć co drugą sekcję. Opcja Select pozwala również na siew w szerokim rozstawie np. kukurydzy, rzepaku, słonecznika.

Ponieważ agregat został przygotowany do pracy w trudnych warunkach glebowych, które mogą obciążać elementy robocze, zastosowano w nim układ centralnego smarowania. Takie rozwiązanie ma wydłużyć żywotność maszyny i skrócić czas przygotowania jej do pracy.

Dyski z regulowaną hydraulicznie głębokością pracy w agregatach Mzuri, mają przecinać nadmiar resztek pożniwnych oraz systemy korzeniowe po poprzedniej uprawie. Dzięki temu przepływ masy nie jest zakłócony a przejazd sprawniejszy. Dyski posiadają zabezpieczenie sprężynowe z regulacją siły docisku.

 3-metrowy Mzuri

Widoczna na zdjęciach maszyna Pro-Til 3T Select jest wersją 3-metrową, oprócz tego występują jeszcze urządzenia 4 i 6-metrowe. Sprzęt wyposażony jest w 9 rzędów redlic, a siew możliwy jest w odstępach 33,3 oraz 66,6 cm. Zapotrzebowanie maszyny na moc wynosi 150 KM. Przejazdy można wykonywać z prędkością od 6 do 13 km/H.

Co jeszcze nowego w maszynach Mzuri Pro-Til Select

W najnowszych modelach maszyn Mzuri Pro-Til Select został powiększony zbiornik na materiał siewny, którego pojemność w modelu Pro-Till 3T wynosi 5400 (w pozostałych modelach: 5600 i 6500 l).

Modułowa konstrukcja agregatu Mzuri pozwala na dodanie dodatkowego kosza. Zastosowany w maszynach podwójny aplikator umożliwia jednoczesne wysiewanie dwóch różnych produktów w odmiennych dawkach. Ustawienie dozowników aplikatora pozwala wprowadzić wysiewany materiał zarówno do gleby, w okolicę nasion jak i na jej powierzchnię.

System dozowania nawozu jest teraz dodatkowo wspomagany układem kontrolującym przepływ materiału. Dzięki temu na bieżąco widzimy, czy nie doszło do zapchania któregoś z elementów.

Nowa wersja Pro-Til została także przygotowana do nawożenia gnojowicą. Maszyna posiada mikser i głowicę rozdzielającą z przodu ramy. Nie ma możliwości nalania gnojowicy do zbiornika maszyny, stąd też to rozwiązanie wymaga zewnętrznego źródła np. traktora z beczką.×
 • Daniel2022-07-27 11:10:36
  Z tego co kojarzę to model 3T aktualnie kosztuje około 450 netto bez przystawki punktowej Select.
  • a_g2022-10-02 10:10:57
   Najświeższa cena z Bednar to 537000 zł netto...istne szaleństwo
 • ekonom2022-07-01 20:56:00
  A wiela to kosztuje !
  • sindbad2022-07-06 13:57:55
   tylko tyle co 3 małe wsie na podlasiu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum