Uprawa bezorkowa: co jest ważne w traktorze?

Uprawa bezorkowa: co jest ważne w traktorze?
Jakie cechy powinien mieć traktor do uprawy konserwującej? (fot. Claas).
  • Autor: farmer.pl
  • Dodano: 31-01-2023, 07:33

W przypadku stosowania uprawy konserwującej potrzebne są inne narzędzia uprawowe i siewne niż w przypadku systemu orkowego. Nie bez znaczenia jest także ciągnik. Na co w tym przypadku warto zwrócić uwagę?

Uprawa uproszczona (konserwująca) niesie za sobą zazwyczaj potrzebę zastosowania specjalistycznych maszyn, które często są zestawiane w duże agregaty po to aby wykonać jak najwięcej czynności za jednym przejazdem. To jednak niesie ze sobą duże zapotrzebowanie na moc i uciąg traktora.

Uprawa konserwująca wymaga świadomej jazdy po glebie. Niewłaściwie dobrane ciśnienie w oponach niszczy glebę, rozpylając ją w czasie upałów, a wygniatając ją podczas pracy na zbyt mokrym podłożu. W obu przypadkach mścić się to będzie brakiem właściwej struktury gleby, pogarszaniem jej chłonności i tendencją do erozji wietrznej czy spływu powierzchniowego wody – erozji wodnej.

Regulacja ciśnienia w ogumieniu jest rzadko stosowana w praktyce. Upuszczanie ciśnienia czy pompowanie kół zabiera cenny czas, a poza tym – trzeba się przy tym trochę pofatygować. A co, gdyby zmianą ciśnienia sterować z kabiny?

Więcej na ten temat na farmer.pl

 ×