Bodaj najważniejszym problemem uprawy bezorkowej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest określenie różnic pomiędzy uprawą bezorkową, a uprawą uproszczoną. Powstało wiele potocznych określeń wprowadzających poważne zamieszanie w nazewnictwie stosowanych technologii. Powszechnie uważa się uprawę bezorkową za uprawę uproszczoną. Niestety nie można pomiędzy nimi postawić znaku równości.

Uprawa bezorkowa stanowi pewien kompromis pomiędzy wymaganiami roślin, właściwościami gleby i koniecznością stosowania ciężkich maszyn uprawowych. Stosowane technologie wykazują odmienny w porównaniu do uprawy orkowej wpływ na właściwości gleby. Najwyraźniejsze różnice zaznaczają się we właściwościach fizycznych, mikrobiologicznych i chemicznych gleby. Zmiany wywierają również bezpośredni wpływ na wielkość osiąganych plonów. Nie bez znaczenia są również aspekty ekonomiczne oraz dochowanie terminowości wykonywanych zabiegów w tym siewu.

Zagadnienia te zostaną poruszone podczas VII edycji Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbędzie się 7 listopada br. w Warszawie. Prelekcję nt. "Uprawa bezorkowa sposobem na ograniczenie utraty wody w glebie" poprowadzi prof. Tomasz Piskier z Politechniki Koszalińskiej. W zakresie tematycznym wykładu znajdą się również zagadnienia związane z wpływem uprawy bezorkowej na właściwości gleby oraz reakcji roślin na uprawę bez pługa. 

Nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś! Zapraszamy!