Wyniki uprawy rzepaku w trzech technologiach

Wyniki uprawy rzepaku w trzech technologiach
Uprawa pasowa okazała się najefektywniejsza - zarówno pod względem kosztowym, jak i uzyskanego plonu, RZD IOR-PIB w Winnej Górze.
 • Autor: Małgorzata Powałka
 • Dodano: 04-08-2020, 12:24

W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Winnej Górze w sezonie 2019-2020, na areale 65 ha uprawiany był rzepak. Plantacje wysiano w trzech różnych technologiach: w systemie tradycyjnym z orką siewną, strip-tillu i uprawie bezorkowej.

Mijający sezon wegetacyjny dla rzepaku był dość trudny. W 2019 r. Rolniczy Zakład Doświadczalny w Winnej Górze ze względu na panującą suszę i niskie nasycenie wilgocią, zdecydował się na ograniczenie areału uprawy rzepaku do 65 ha. Pola zostały podzielone na trzy zbliżone powierzchnią części. Uprawę i siew realizowano w trzech różnych technologiach:
- metoda A (orkowa): tradycyjna orka siewna bezpośrednio w ściernisko, uprawa po orce agregatem Kongskilde i siew w dniu 20.09.2019 siewnikiem na tradycyjnych redlicach z broną aktywną firmy Sulky;
- metoda B (strip-till): uprawa i siew w technologii strip-till, bezpośrednio w ściernisko, zestawem siewnym Köckerling w dniu 26.09.2019;
- metoda C (bezorkowa): pozioma uprawa bezorkowa agregatem ścierniskowym Lemken (x 2) i zestawem uprawowo-siewnym Sulky (jak w metodzie A), zrealizowane 23.09.2019.

Rzepak wysiano w tej samej dawce dla każdego pola, tzn. 500 tys. nasion na 1 ha. W przypadku strip-tillu, wystarczyłoby wysiać wg IOR-PIB 15-20% mniej nasion. W uprawie orkowej pojawił się problem z samosiewami, wyoranymi z wcześniejszych lat. Tam zagęszczenie roślin na wiosnę było na poziomie 65 szt./m2. Z kolei w strip-tillu na wiosnę obsada wynosiła 42 szt./m2, a w uprawie bezorkowej 35 szt./m2.

Nawożenie rzepaku 

Plantacje zostały nawożone jesienią i wiosną. Jesienią zasilono je potasem (102,40 kg K2O) i fosforem (59,30 kg P2O5) oraz odżywiono powschodowo (16,0 kg N). Wiosną rośliny nawożono azotem w trzech dawkach (łącznie 195 kg N). W metodzie B - strip-till -w pasach siewnych umieszczono nawóz wieloskładnikowy (PK), który lokowano na dwóch głębokościach - 12 i 20 cm - jednocześnie obniżając dawkę w stosunku do metody A i C o 30%. Odżywienie dolistne wykonywane było razem z zabiegami pestycydowymi i polegało na dokarmianiu mikroelementami, głównie borem.

Ochrona roślin

Do ochrony herbicydowej wykorzystano preparaty Butisan Avant 500 SE (1,7 l/ha) i Iguana (0,2 l/ha). Z uwagi na dużą presję ze strony samosiewów zbóż wykonano też dwa zabiegi preparatami: Targa Super 050 EC (1,2 l/ha), a następnie Fusilade Forte 150 EC (0,65 l/ha). W zabiegach fungicydowych przeprowadzono oprysk jesienny: Caryx 240 SL (0,7 l/ha) oraz Orius Extra 250 EW (0,6 l/ha), wiosenny: Caryx 240 SL (1,4 l/ha), oraz na opadanie płatków: Pictor 400 SC (0,5 l/ha). Z kolei ochrona insektycydowa polegała na zabiegach przeciwko chowaczom (brukwiaczkiem, podobnikiem i czterozębnym), słodyszkowi rzepakowcowi i pryszczarkowi kapustnikowi.

Zbiory rzepaku w 3 technologiach uprawy

Zbiór rzepaku z plantacji przeprowadzono w dniach 21-22.07.2020 r. Poniżej przedstawiamy uzyskane wyniki upraw rzepaku prowadzonych w trzech technologiach w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Winnej Górze:

Średni plon dla całego areału wyniósł 3,94 t/ha, przy wilgotności 7,91%, MTZ 5,27g i zaolejeniu 42,87%.

Wnioski RZD w Winnej Górze:

1. Metoda B okazała się najefektywniejsza zarówno pod względem kosztowym, jak i uzyskanego plonu.
2. Na metodzie orkowej (metoda A) zauważono lepsze i szybsze wschody, jednak po kilku tygodniach wystąpił efekt głodu. Rośliny zmieniły barwę na czerwoną i znacznie zwolniły wegetację.
3. Przy metodzie B zdrowotność roślin dała się zauważyć gołym okiem, zwłaszcza w dolnych częściach łanu tuż przed zbiorem.
4. Gleba i korzenie roślin przy poszczególnych metodach były mocno zróżnicowane. Ziemia przy metodach B i C łatwo poddawała się wbijaniu szpadla, a na przekroju widoczna już była materia organiczna oraz ingerencja dżdżownic. Stanowisko w metodzie A było wyraźnie zbite, gleba wydawała się wręcz zlewna i tłusta. Szpadel wchodził z oporem. W metodzie A korzenie rozwinęły wiele bocznych odnóg, mało wyraźny był korzeń główny. W metodach bezorkowych (metody B i C) korzenie były dłuższe, z małą ilością bocznych rozwidleń. Dodatkowo rośliny uprawiane w strip-tillu miały zdecydowanie grubsze łodygi i rozgałęzienia.
5. W metodzie orkowej (metoda A) zauważono ponadto dużą ilość samosiewów rzepaku z poprzednich lat, co zagęściło łan, obniżając jego jakość, a w konsekwencji plon.
6. Metoda uprawy poziomej (metoda B) jest metodą dość prymitywną, którą stosować można w sytuacjach krytycznych warunków pogodowych. Daje niższy plon, ale jest mniej kosztowna i pracochłonna, pozostawiając jednocześnie dobre stanowisko pod uprawy następcze.
7. Błędem zauważonym przy metodzie strip-till był zbyt duży wysiew. Rzędowy siew umożliwia obniżenie normy wysiewu nawet o 30%, co korzystnie wpływa na rozkrzewienie i zdrowotność roślin.

Opracowano na podstawie danych RZD IOR-PIB w Winnej Górze. ×
 • mnemonic2222020-08-07 22:48:48
  Strip-till dał najlepsze efekty ponieważ zachował wodę w glebie a nawóz został podany głęboko podczas siewu tam gdzie jest wilgoć i działa roztwór glebowy. Ciekawe doświadczenie. Więcej takich.
 • LHR2020-08-05 12:49:26
  rzepak ? zapomnieć średnio 1,8 T/ha na najlepszych plantacjach 2,6 tylko spekulanci mówią o 4 t /ha
 • Rolnik 0,52020-08-05 10:03:02
  U mnie zboża plonują podobnie czy to w systemie bezplużnym czy orkowym. Praktycznie różnic niema. Nie zaobserwowałem też jak narazie większej presji patogenów czy chwastów. Ale żeby wydać obiektywna opinie potrzeba ładnych kilku lat bo to wszystko może się zmienić. Napewno jeśli gleba nie ma chorób strukturalnych jest w dobrej kulturze to system bezorkowo jest jak najbardziej na tak . Ale gdy gleba choruje system uproszczony nie jest dla niej
 • Daro2020-08-05 09:49:18
  Chyba jest pomyłka w artykule, siew w drugiej połowie września?!
 • Rolnik 0,52020-08-05 09:10:09
  Wszystko wskazuje że w uprawie płużnej popełniono błędy agrotechniczne jak chociażby zbyt duże zagęszczenie z powodu samosiewów i czy konieczna była uprawa broną aktywną? To wszystko wypaczyło wynik . Może celowo zgodnie z zasadą jak się chce uderzyć psa kij się zawsze znajdzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum