Wsiewka w kukurydzę. Cz 2. Jakie gatunki wybierać?

Wsiewka w kukurydzę. Cz 2. Jakie gatunki wybierać?
Wysiewki wsiewa się zazwyczaj w rosnące rośliny kukurydzy.
  • Autor: Małgorzata Powałka
  • Dodano: 02-01-2020, 07:00

Wiązanie składników pokarmowych, tworzenie próchnicy czy zwiększenie aktywności biologicznej gleby to tylko niektóre zalety roślin wysiewanych w międzyrzędzia kukurydzy. Pozwalają one na uzyskanie okrywy roślinnej po zbiorze kukurydzy, a także zimą, dzięki czemu chronią glebę przed erozją i wspomagają jej żyzność. W drugiej części artykułu powiemy jakie rośliny nadają się na wsiewki.

Uprawa roślin z wsiewkami jest coraz popularniejsza, jednak ekstremalne warunki pogodowe, z którymi coraz częściej mamy  problemy, stanowią duże wyzwanie zarówno dla uprawy głównej jak i wschodów wsiewek. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór roślin, które można uprawiać w towarzystwie kukurydzy.

Jako wsiewki najczęściej wysiewane są rośliny motylkowe i trawy o powolnym początkowym tempie wzrostu, mało wrażliwe na zacienienie. Na gleby lekkie, wilgotne i kwaśne najczęściej stosuje się seradele. Na gleby średnie i ciężkie wsiewa się głównie trawy, np. kupkówkę czy życicę trwałą. Wykorzystuje się także różne gatunki koniczyny czy lucerny. Równolegle z kukurydzą można stosować np. kostrzewę czerwoną, charakteryzującą się dość powolnym wzrostem, dobrym zadarnieniem i wytwarzaniem dużej masy korzeniowej. Rośliny zazwyczaj wysiewane są w mieszankach, składających się z kilku gatunków. 

Przykładem mieszanki zalecanek jako wsiewka w kukurydzę jest Mieszanka Gorzowska, zawierająca w swoim składzie życicę wielokwiatową, inkarnatkę i wykę ozimą. Mieszankę wysiewa się w ilości 50 kg/ha od połowy maja w rośliny kukurydzy od stadium 8. liścia. Innym przykładem jest Humus-Plus-Przedsiew zawierająca dwa gatunki kostrzewy: czerwonej i szczeciniastej. Początkowy rozwój i wzrost tej wsiewki jest powolny. Ani w mokrych, ani suchych warunkach wsiewka nie ma negatywnego wpływu na kukurydzę. Podczas suszy powstała pokrywa roślinna zapobiega parowaniu wody, co pozwala na jej oszczędzanie. Dodatkowo duża masa korzeni kostrzewy czerwonej może zwiększyć nośność gleby, a ziemia jest wzbogacona o materię organiczną. Mieszankę wysiewa się bezpośrednio przed, lub po wysiewie kukurydzy w ilości 7-10 kg/ha. Inną mieszanką jest Humus-Plus-Późny zawierająca dwa gatunki życicy: trwałą i wielokwiatową. Ta mieszanka wysiewana jest w stadium 6-8 liści kukurydzy w ilości 15 kg/ha np. w siewie rzutowym. 

Więcej na ten temat przeczytacie tu:

Wsiewka w kukurydzę. Cz. 1. Zalety wsiewek

Wsiewka w kukurydzę. Cz. 3. Jak posiać wsiewkę?

 

 

 

 ×
  • Marcin2020-01-04 13:58:43
    Ja również jestem bardzo zainteresowany ochrona przed chwastami, jaka w poszczególnym wariancie jest stosowana? Kwestia faktycznie kluczowa bo wiadomo jak kukurydza reaguje na zachwaszczenie, nie jest możliwe przeprowadzenie tego typu uprawy bez herbicydu.
  • Adam2020-01-02 09:52:23
    A jak z herbicydami? Czekam na jakieś konkrety, czym i kiedy? Bo inaczej artykół nie kompletny!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.230.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum